İota Nedir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır? Dev Rehber

İota nedir? İota nasıl alınır ve nereden alınır? Kripto para piyasasına ilgi duyan yatırımcılar için son dönemde en çok sorulan sorular bu sorular. Çevremde onlarca kişi gelip iota nereden alınır diye sordu? Bu konuda insanların ilgisi ve merakı öyle bir noktaya ulaşmış ki insanlar iota nedir diye sormadan önce nasıl alınır diye soruyorlar. Çünkü birçok kişi bitcoin treninin kaçtığını düşünmekte. Birkaç yıl önce bitcoin alındığından ortaya çıkacak zenginliği çok sayıda insan hesaplıyor ve bitcoin gibi değer kazanabilecek yeni bir altcoin bulmayı umut ediyor. Son zamanlarda getirdiği yenilik ve teknoloji ile bu umutu en çok kişiye aşılayan ise iota oldu. Birkaç gün gibi kısa bir sürede fiyatı %500’den fazla arttı. Ancak gördüğüm kadarıyla bu artışı değerlendirmeyi başaran çok sayıda insan oldu. Değerlendirmeyi başaramayanlar ise panik satışı yapmak yerine uzun vadede (3-5 yıl) bekleyerek yeni bir bitcoin değerine ulaşmasını bekliyorlar. Peki kısa sürede piyasayı salllayan iota nedir?

İota Nedir?

İota; nesnelerin interneti (internet of things – IoT) sektörü için önemli yenilikler ve teknolojiler getirmek üzere tasarlanmış, merkezsiz, ölçeklenebilir, modüler ve işlem ücreti olmayan bir kripto para, alt coindir. İota teknoljisinin getirdiği yenilik blockchainden farklı. Çünkü bitcoin başta olmak üzere ethereum, ripple, litecoin gibi diğer alt coinler de blockchain teknolojisi taşıyor.

Blockchain teknolojisinde bir dijital deftere bloklar halinde tüm işlemler yazılarak bir blok zinciri elde ediliyor. Bu zincirin elde edilebilmesi için yapılan işlemleri işleyecek madencilere ihtiyaç oluyor. Tabii ki bu madenciler de hayrına çalışmıyor, işlemlerden (para transferlerini blok zincirine kaydetmek) komisyon alıyorlar. Dolayısıyla blockchain teknolojisi komisyon ücretlerini de mecburen içinde barındırıyor. Haliyle kripto para ile para transferlerinini, banka transferlerinin önüne geçmesi kısmen de olsa bir engel taşımış oluyor.

Ancak Tangle teknolojisini kullanan iota coin, transfer ücretlerini ortadan kaldırıyor. Yani dünyanın herhangi bir yerindeki insana iota ile para gönderdiğiniz zaman transfer ücreti ödememiş olacaksınız. Bu durum kısa vadede getirdiği en önemli yeniliklerden biri. Bu yenilik ilk başlarda tutulmasına olanak sağlasa da uzun vadede değerini arttıracak kadar kapsamlı olamayabilir. Ancak iota coin uzun vadede başka sürprizler yaratma amacıyla ortaya çıktı.

IOTA kurucu ortağı ve CEO’su David Sonstebo şu açıklamada bulunuyor: “Yeni petrol, veri olacak.” Yani elde edilen verilerin işlenip, paylaşılabilir olması hayatımızda büyük önem taşıyacak. Dolayısıyla bu veriler vasıtasıyla birçok şey yapılabilir. Alışverişleriniz kontrol edilebilir. En basitinden örnekle; internette uçak bileti aradığınızda birkaç gün karşınıza uçak bileti reklamları çıktığını görürsünüz. Nesnelerin interneti dediğimiz sektör geliştikçe ve nesneler birbiriyle internet üzerinden iletişim kurdukça, bu verilere dayanarak nesneler hayatınızı yönlendirebilir. Bu veriler size bir ürün pazarlamak için de kullanılabilir, sağlık alanında devrim niteliğinde buluşlara imza atmak için de kullanılabilir. İşte iota coin’in getirmiş olduğu tangle teknolojisi bu alanda yenilikler ve verimlilikler sunuyor.

İota Microsoft, Samsung, Fujitsu gibi büyük firmalarla işbirliğine gidebileceklerini açıkladı. Bu vasıtayla nesnelerin interneti için gerekli olan veri yani big data, iota coinin getirdiği tangle teknolojisi üzerinden hızlı bir gelişme gösterebilir, paylaşılabilirliği sağlanabilir. Çünkü blockchain teknolojisinde sisteme katılan sayısı arttıkça blokchain yavaşlıyorken tangle teknolojisinde tam tersi söz konusu oluyor. Dolayısıyla daha büyük verileri (big data) işlemek, paylaşmak, göndermek vs için iota daha uygun.

Nesnelerin internetinde de bu durum gerçekleşecek. Örneğin siz evinize akıllı ampül alacaksınız. Bu ampül cep telefonunuzun gönderdiği konum bilgilerine göre siz eve gelince evin ışığını yakacak, akıllı bilekliğinizden aldığı nabız ölçümleri gibi bilgilere göre baş ağrınız gibi durumlar için ışığın şiddetini, parlaklığını vs ayarlayacak, gününüzün nasıl geçtiğini arama, konuşma, dinlediğiniz müzik veya başka eylemlerden aldığı verilerle tahmin ederek ona uygun renkte ışık sunacak. Ancak tüm bu verilerin hızlıca paylaşılabilir olması gerekiyor.

İota Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

İota fiyatlarının aniden artması üzerine insanlar iota nedir, ne vaadeder, geleceği var mıdır gibi soruları sormadan iota nasıl alınır sorusunu sormaya başladı. Bu yüzden iota’nın vaadettiklerini ve getirdiği teknolojiyi yukarıda uzun uzun açıkladım. Eğer Microsoft, Samsung, Fujitsu gibi firmalarla işbirliği olumlu gerçekleşirse ve yeni firmaların kapısı çalınıp sonuç alınırsa ilerleyen zamanlarda çok iyi noktalarda görebiliriz. İota yeni bitcoin olur diyen kitle umudunu bu duruma dayandırıyor.

Peki iota nasıl alınır ve en uygun maliyetle iota nereden alınır?

Bildiğiniz üzere iota almanın bir maliyeti var. Çünkü şuanda iota al sat yapma imkanı tanıyan iki borsa var. Birisi Binance, diğeri ise Bitfinex. Ancak bu borsalarda Türk Lirası ya da dolar üzerinden iota almanız mümkün değil.

iota nasıl alınır - iota satın al
İota Nasıl Alınır?

Öncelikle kripto para borsalarından birine gidip hesap açıyoruz ve para aktarıyoruz. Bu parayla bitcoin ya da ethereum alacağız. Türkiye’deki bitcoin borsalarını deneyebileceğiniz gibi bitcoin nasıl alınır konusundaki kapsamlı yazımı inceleyerek yabancı borsa seçeneklerine de bakabilirsiniz. Yabancı borsayı neden tavsiye ediyorum? Çünkü Türkiye’deki borsalarda arz talep tam olarak oturmadığı için bitcoin fiyatları daha yüksek. Gerçi siz yabancı borsadan tekrar Türkiye’ye dönüş yaptığınızda paranızı çekmek için bu borsada bozduracağınız için yüksekten bozdurmuş olacaksınız ve bir zararınız olmayacak. Ancak uzun süreli yatırımcı iseniz o sürede Türkiye borsaları gelişip dünya ile aynı fiyatları sunmaya başlayabilir ve aradaki fark kadar zararınız olur.

Sonrasında, aldığımız bu bitcoinleri ya da ethereumları Bitfinex ve Binance’a aktarıyoruz. Türk borsasından aldığınız bitcoinleri aktarırsanız aradaki fiyat farkından dolayı belli bir maliyete katlanmak zorunda kalırsınız.

Neden litecoin, ripple vs değil de bitcoin veya ethereum alıyoruz. Çünkü şuan iota alabileceğimiz iki borsada bitcoin ve ethereum ile iota alınabiliyor. Yani ya IOT/BTC ya da IOT/ETH paritesiyle alım yapacaksınız. Ethereum ile iota alırsanız daha düşük komisyon ücreti ödersiniz. Çünkü ethereum komisyon ücretleri bitcoine göre düşük. Ancak ethereum’da şu sıralar yavaşlık şikayetleri söz konusu. Tercihinizi buna göre yapın.

iota nereden alınır - iota al
İota Nereden Alınır?

Binance mı yoksa Bitfinex mi diye soracak olursanız Binance tavsiye ederim. Çünkü Bitfinex’te 1000 dolar altı yatırımda işlem ücreti kesilmeye başlanmış. Ayrıca Binance hizmetinden memnun kalırsınız.

Binance üzerinden istediğiniz iota paritesinden alım gerçekleştirip bekleyebilirsiniz. 2 BTC’ye kadar çekimlerde Binance tarafından hesap doğrulaması istenmiyor. 2 BTC üstü çekimlerde hesabınızı kimlik ile doğrulamanız gerekiyor. Bu yüzden hesap açtıktan sonraki kodu da bir yere kaydedin, hesabınızın giriş bilgilerini, kodunu vs. unutursanız paralar içeride kalabilir.

Binance hesap açma işlemleri için Binance nasıl kullanılır konusunda detaylı rehberimi inceleyebilirsiniz.

İota Wallet Var Mı?

İota wallet yani iota cüzdanı dediğimiz, iotalarınızı borsanın güvenliğinden bağımsız olarak saklayabileceğiniz platformlar mevcut. Cüzdanda sakladığınız takdirde borsa batsa bile iotalarınıza zarar gelmez. Cüzdan meselesini daha iyi anlamak için bitcoin cüzdan yazımı okuyabilirsiniz.

Ancak bu iota cüzdanları kullanıcıların geliştirmiş olduğu cüzdanlar olup güvenliği tartışmalı olduğu gibi hataları da bulunuyor. Cüzdana aktardığınız iotalar ortada kaybolabilir. Aktarım gerçekleşmeyebilir. Bu gibi sıkıntılar çözülene ve iota cüzdan oluşturma meselesi stabilite kazanana kadar borsada tutmak daha güvenli gözüküyor.

İota Fiyatları Ne Olur?

Bu konu oldukça tartışmalı. Ancak az çok hesap yapabileceğimiz bir durum var. O da şu: piyasadaki iota sayısı belli.

Toplam iota sayısı: 

2,779,530,283,000,000 adet. bu sayı artmayacak da azalmayacak da. Yani bitcoindeki gibi yeni iota bulunması, iota madenciliği gibi bir durum yok. Piyasada 16 milyon kadar bitcoin var ve bu sayı 2140’a kadar 21 milyona çıkıp sonrasında arz duracak. Ancak iotada böyle bir durum yok.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise aslında iota almıyor oluşumuz. Biz aslında mİota (milyon iota) alıyoruz. İota sayısının katrilyonlarla ifade edilmesinden dolayı bu iotayı almak için milyon milyon almak gerekiyor aksi takdirde 1 iota almak için 1 kuruşu bile defalarca bölebiliyor olmamız lazımdı. Geçen hafta 5 dolar seviyesine çıkarak rekor kıran iste bu mİota yani 1 milyon iotanın fiyatıdır.

mİota sayısı ise 2 milyar 779 milyon 530 bin 883 tane oluyor. Aşağıda en büyük pazar hacmine sahip 9 coin’i görüyorsunuz. İota, bir ara 4. sıraya kadar yükselse de tekrar 6. sıraya düştü. Kırmızı çizgi ve oklarla işaretlediğim yerlerde ise miota sayısı ile şu anki pazar hacmini görebilirsiniz. En üstte de bitcoin sayısı ile pazar payını görebilirsiniz.

iota usd ne olur - iota fiyatı
İota Fiyatı Ne Olur?

Bitcoin’in toplam pazar payı 281 milyar dolar iken, İota’nın toplam pazar payı 11 milyar dolar. Dolayısıyla şuan bitcoin bulunduran tüm insanlar bitcoini bırakıp iota’ya geçse, iota en büyük hacme sahip coin olsa pazar payı 25 kat (281/11) artar. Bu durumda şuan 4 dolar seviyesinde olan iota fiyatları da 25 kat artarak 100 dolar seviyesini bulur. Yani bitcoinden  çok daha büyük bir çılgınlığa dönüşmediği sürece, iota fiyatlarının yüzlerce kat artması ve küçük yatırımcılarını bile milyoner etmesi mümkün değildir. Bu yüzden kısa vadede bir bitcoin olmayacaktır. Bitcoin’in geçmiş fiyatlarına bakıp şu tarihte şu kadarlık alsaydım şimdi milyonerdim diyerek kurduğunuz hayal üzerinden iota yatırımı gerçekleştiriyorsanız, küçük paralarla başka alt coinlere yönelmeniz daha mantıklı olur.

İota’ya Bosch’tan Destek Geldi!

Alman Devi  Robert Bosch GmbH’nin girişim sermayesi şirketi Robert Bosch Venture Capital GmbH’nin (RBVC) tarafından iota’ya ciddi miktarda yatırım yapılacağı belirtiliyor. Açıklama Bosch’un Almanya resmi sayfasından geldi. IOTA Vakfı ile anlaşmaya varan Bosch ciddi miktarda iota satın alarak yatırım gerçekleştirecek. Bosch’un yatırım ortaklarından Hongquan Jiang da IOTA Vakfı’nda danışmanlık görevine getirilecek.

Bosch haberi sonrası durgun seyreden IOTA fiyatları tekrar harekete geçti.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir