Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

7 Ağustos – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD’de Yükseliş Devam Edecek mi? – 7 Ağustos 2020

Bugünün en önemli verisi olarak ABD tarafından tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.  ABD-ÇİN gerilimi şuan piyasayı etkileyen en önemli faktörlerden biri. Başkan Trump’ın TikTok gibi Çinlilerin sahip olduğu uygulamalara 45 günlüğüne yasak getirmesi gerilimi iyice arttırdı. Çarşamba günü gelen önce istihdam verisinin kötü gelmesi bugün açıklanacak olan verinin de kötü gelme ihtimalini yükseltmekte. Ancak geçtiğimiz günlerde Trump’ın yaptığı muhteşem işsizlik sayıları gelebilir tarzında ki açıklaması da bugün ki verinin önemini arttırmakta. Teknik olarak baktığımızda 1,1840 seviyelerinde fiyatlanan parite özellikle yukarıda 1,1900 seviyesini geçmekte zorlanıyor. Dolar endeksinde ki düşüş bile 1,1900 seviyesinin geçilebilmesi için yeterli olmadı. Bugün açıklanacak olan veri ile birlikte paritede ki volatilite artabilir. Tarım dışı istihdam verisi ile birlikte 1,1900 seviyeleri geçilmez ise paritede satış hareketi başlayabilir.

Destek: 1.1820, 1.1800, 1.1780
Direnç: 1.1860, 1.1880, 1.1900

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorum ve Analizi – 7 Ağustos 2020

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Almanya ve Euro Bölgesi’nde hizmet ve bileşik endeksleri takip edildi. Haftanın dördüncü işlem gününde ise yurt içi ve Euro Bölgesi’nde zayıf veri akışı sürerken, pariteden gücünü alan Euro’nun etkisi ile güne 8,36 seviyesinde başlayan çaprazın gün sonunda 8,50 seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 8,61 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.

8,64 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,58, 8,55 ve 8,52 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 8,64, 8,68 ve 8,72 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Venbey Yatırım Euro Yorumları – 7 Ağustos 2020

Avrupa Merkez Bankası’nın Pandemik Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) 600 milyar euro daha artırmasıyla gün içi kazançlarını geri verdi. Enflasyonun Mayıs’ta %11’i aşması ve faiz makasının da genişlemesi ile ilk tepki olarak yükselen kur 7.60 seviyesine geriledi.Gerek Fed gerekse ECB yetkilileri toparlanmanın çok yavaş olacağı ve zaman alacağı konusunda hem fikirler.

Teknik anlamda yukarı yönlü hareketlerde 8.35 ve 8.45 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde 8.2000 ve 8.1000 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Işık FX EURUSD Yorumu – 7 Ağustos 2020

2011 Mayıs ayından başlayan uzun vadeli düşen trend çizgisini dün de aşamayan paritede, yeni günde geri çekilmelerin hakim olduğunu görmekteyiz. Şuan için 1.1830 civarındaki paritede, bu yöndeki işlemlerin devamı halinde; 1.1790, 1.1765, 1.1740, 1.1720, 1.1705 ve 1.1695 destek noktalarını sırasıyla takipte olacağız.

Diğer yandan, yeniden alıcılı işlemlerin etkili olması durumunda ise; 1.1875, 1.1900 ve 1.1950 direnç seviyelerini ve bu bağlamda uzun vadeli düşen trendin kalıcılıkla geçilip geçilemeyeceğini bir kez daha izleyebiliriz.

İnfo Yatırım EURUSD Yorumları – 7 Ağustos 2020

Piyasalar dün Almanya’dan gelen Fabrika Siparişleri verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Fabrika Siparişleri Haziran ayında aylık bazda %27.9 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin %10.1 oranında gerçekleşebileceği yönündeydi. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen bu veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite bir miktar arttı. Böylelikle ekonomide toparlanmanın hızlandığı beklentileri oluştu. Diğer yandan Amerika kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta beklentilerden daha fazla düştü. Başvurular 249.000 düşerken, pandeminin başlamasından bu yana en düşük seviyesine indi.

Gün içerisine baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan tarım dışı istihdam verisi günün ve hatta haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak takip edilecek. Veri TSİ 15:30’da gelecek ve veriler ile birlikte küresel bazda hareketlilik artacaktır.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19727 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18032 – 1.17074 – 1.16253 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

güvenilir forex

Güvenilir Forex Şirketleri Hangi Özellikleri Taşımalı?

0
Birçok yatırımcıdan ilgilendikleri forex firmasının güvenilir olup olmadığı ile alakalı sorular geliyor. Türk vatandaşları için güvenilir forex şirketleri ayrıca önem taşıyor çünkü Türkiye'de forex...
dolar alım satımı- dolar yükselir mi - döviz ticareti-

Forexten Nasıl Dolar Alınır?

Kıbrıs forex şirketleri neler - xm forex nasıl - kıbrıs forex firmaları

Kıbrıs Forex Firmaları Nelerdir?

forex portföy yönetimi nedir - forex portföy yönetimi nasıl yapılır

Forex Portföy Yönetimi Nedir?

forex terimleri nelerdir - forex terimler sözlüğü

Forex Terimleri

2018 bakır fiyatları

Bakır Fiyatları Ne Olur?

Likit piyasa nedir

Likidite Nedir?

Ufak Parayla Yatırım Tavsiyeleri

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM