Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

3 Temmuz – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD, Düşüş Kanalı Direncinden Tepki Aldı – 3 Temmuz 2020

Bugün haftanın son işlem gününde Amerika piyasaları Bağımsızlık Günü Tatili nedeniyle kapalı olacak. ABD tarafından dün gelen verilerin olumlu gelmesi parite de satış baskısı yarattı. Bugün tatil olması paritede ki hareketi sınırlandıracaktır. Teknik olarak baktığımızda kanal hareketine devam eden parite dünkü verinin de etkisi ile üst banttan tekrar döndü ve 1,1220 seviyelerine kadar geri çekildi. Gün içinde hareket sınırlı kalma ihtimalinin de yüksek olacağından 1,1190 – 1,1300 arasında ki hareketine devam edip haftayı bu seviyelerde kapatması muhtemel. Yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirebiliriz.

Destek: 1.1220, 1.1190, 1.1160
Direnç: 1.1240, 1.1260, 1.1280

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorum ve Analizi – 3 Temmuz 2020

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içi ve Euro Bölgesi’nde imalat PMI endeksleri takip edilirken, dikkatler açıklanan veriler sonrası toparlama sinyalleri üzerindeydi. Haftanın dördüncü işlem gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 25 Haziran Para Politikası Kurulu toplantısının özeti yayınlanırken, Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi, koronavirüs tedbirlerinin geniş ölçüde uygulandığı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 geriledi. Açıklanan işsizlik oranı verisi ise yüzde 7,4’e çıktı. Çaprazın 7,68 – 7,75 seviyeleri arasında dalgalı seyri devam ederken, takip edilen gelişmeler sonucunda gün sonunda sınırlı yükselişine devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,69 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,72 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,66, 7,64 ve 7,61 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 7,72, 7,75 ve 7,78 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Osmanlı Yatırım Euro Yorumları – 2 Temmuz 2020

Aşağı trendin devam ettiğini izliyoruz. Önceki işlem gününde 7.6998 seviyesinden kapanan Euro/TL için günlük kayıp %0.11 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 55.70 seviyesinde iken momentumu 100.14 seviyesinde.

Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 7.7018 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 7.7091, 7.7183 ve 7.7256 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7.6925, 7.6853 ve 7.6760 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

Işık FX EURUSD Yorumu – 3 Temmuz 2020

Dün, 1.1300 seviyesinin test edildiği paritede, daha sonrasında ABD Doları’nda yaşanan güçlenme ile geri çekilmeler oluşmuştu. Şuan için 1.1230 civarında fiyatlanan paritede, USD lehine işlemlerin devamı halinde; 1.1200-1.1190 destek bariyeri ilk etapta önemli olacak.

Zira, buranın da kırılması durumunda; paritede 1.1100 seviyesine doğru derinleşen bir satış baskısı görebiliriz. Öte yandan, bugün yeniden oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 1.1270 ve 1.1300 seviyeleri bir kez daha takibimizde olacak.

Tacirler Yatırım EURUSD Yorumları – 3 Temmuz 2020

Dün öğle saatlerinde açıklanan verilere göre ABD’de Tarım Dışı İstihdam Haziran ayında 4,8 milyon artış kaydederek, 3,2 milyon olan piyasa beklentisinin üzerinde bir gerçekleşme gösterdi. ABD’de işsizlik oranı ise %13,3’ten %11,1’e geriledi. Beklenti ülkedeki işsizliğin %12,5 olması yönündeydi. ABD’den gelen güçlü istihdam verileri sonrasında 96,84 seviyesinden yükselişe geçen dolar endeksi gün içerisinde 97,33 seviyesine kadar yükseldi. Dün sabah saatlerinde 1,13 seviyesi üzerine yükselen EURUSD paritesi, ABD istihdam verileri sonrasında dolar endeksinde oluşan yükseliş eğilimi ile birlikte kazançlarının büyük kısmını sildi. 1,13 seviyesi üzerinden düşüşe geçen parite, 1,1223 seviyesine kadar geri çekildi.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1228 seviyesinden işlem görüyor. Paritede 1,12 seviyesi altındaki hareketlerin kalıcı olmakta zorlandığını görmekteyiz. Uzun vadeli teknik görünüme baktığımızda ise, paritenin aylık grafiğinde oluşturmuş olduğu ve Mayıs 2018 tarihinden bu yana sürdürdüğü düşüş kanalını Haziran ayı itibarıyla yukarı yönlü kırmış olduğunu görüyoruz. EURUSD paritesindeki bu kanal kırılması, paritenin 1,1150 seviyesi altına inmekte zorlanabileceğinin ve uzun vadede paritede yukarı yönlü eğilimlerin daha ön planda olabileceğinin sinyalini veriyor.

Dolayısı ile teknik formasyon ve göstergelerin ürettikleri sinyalleri göz önünde bulundurarak EURUSD paritesindeki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceği ve paritenin önümüzdeki dönemde 1,15 seviyesini hedef alabileceği görüşündeyiz. 1,1150 seviyesinin ise aşağı yönlü hareketlerde güçlü bir teknik destek konumunda olduğunu görüyoruz.

Bugün yurt dışı piyasalarda Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelecek olan Haziran Markit Hizmet & Bileşik PMI Endeksi (nihai – son okuma) verileri izlenecek. Bugün ABD’de resmî tatil nedeniyle piyasalar kapalı olacak.

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

scalping teknikleri

Scalping Nedir? Nasıl Yapılır?

4
Scalping nedir, nasıl yapılır gibi konular forex yatırımcıları arasında her zaman kafa karışıklığı yaratıyor. Bu yazımda scalping hakkında her şeyi anlattım. Scalping konusu forex yatırımcıları...
Spread neden önemli

Spread Nedir?

yatırım araçları nedir - en iyi yatırım nasıl yapılır

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

opec nedir

OPEC Nedir?

lot nedir - 1 lot ne kadar - 1 lot kaç hisse

Lot Ne Demek? 1 Lot Ne Kadar?

MACD İndikatörü Nasıl Okunur?

Revalüasyon uygulaması

Revalüasyon Nedir?

forex işlem örnekleri - forexte nasıl işlem yapılır

Forex İşlem Örnekleri

Swap nedir - forex swap hesaplama - swap örneği

Swap Nedir? Forex Swap Hesaplama

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 YORUM